آخرين اخبار
كد خبر : ۲۹۳۲۰
زمان ارسال :‌ ۱۲:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۲۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 3

کدام عنوان را برای رئیس جمهور بعدی ایران بیشتر می پسندید؟

«رئیس جمهور ایران» یا «رئیس جمهور ایرانیان»+ نظرسنجی

«رئیس جمهور ایران» یا «رئیس جمهور ایرانیان»+ نظرسنجی رفتار قبیله ای در میدان سیاست و اقتصاد از نقاط ضعف کشور است. (مقام معظم رهبری – 16/5/1390)

پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357، حکومت ایران از شاهنشاهي به «جمهوری اسلامی» تبديل شد و ملت ایران نيز، بر اساس اعتقاد دیرینه به حکومت حق و عدل قرآن، در همه‏پرسی دهم و یازدهم فروردین ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی، با اکثریت مطلق آرا به آن رأی مثبت داد.
در اين قانون مترقي، جمهوری اسلامی، به يك نظام سياسي تعريف شد كه در آن، با تأسي از اصل تفكيك قوا، سه قوه مقننه، مجريه و قضائيه «زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت»  تعريف شده است؛ در اين قانون قوه مجريه زير نظر «رئيس جمهور» ـ كه پس از مقام رهبري، عالي ترين مقام رسمي كشور است ـ اداره مي‌شود. 
«رییس جمهور برای مدت چهار سال با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود»  و علاوه بر آن، پس از انتخاب و تنفیذ مقام معظم رهبری، بايد در خانه نمايندگان ملت حاضر شده، مراسم سوگند بجا آورد و حتي براي وزراي خود نيز از مجلس رأي اعتماد بگيرد. با این توضیح، رئیس جمهور در نظام جمهوری اسلامی، نه رئیس جمهور کشور ایران، بلکه در حقیقت، رئیس جمهور ایرانیان است و باید به جای ایران، به ایرانیان نسبت داده شود که این طرح، برای همین منظور تهیه شده است.

هدف از به کارگیری این عنوان، انتساب فرد منتخب به عنوان رئیس جمهور، «به ملت»؛ به جای کشور  است. (يعني پس از انتخاب رئيس جمهور، به انتخاب كنندگانش نسبت داده شود؛ نه سرزمين ايران)

سابقه تاریخی انتساب شاه یا فرومانروای یک کشور به شرح زیر است:

الف) ‌ايران:

انتساب مسئول يا مقام عالي كشور به مردمان آن (و نه سرزمين جغرافيايي) براي اولين بار در تاريخ ايران و از سوي نياكان ما صورت گرفته و به دوران حكومت اشكانيان، در سال 56 پيش از ميلاد بازمي‌گردد؛ در اين سال، مجلس مهستان در پي دريافت شكايت‌هاي متعدد از ظلم و ستم و خودسري‌هاي مهرداد سوم، پادشاه اشکاني، با اكثريت آرا وي را بركنار كرد و برادرش «اُرد» را به پادشاهي ايران برگزيد و براي اين که پادشاهان بعدي فراموش نكنند كه انتخابي هستند، در همين جلسه، تصويب کردند که عنوان «شاه ايران» به «شاه ايرانيان» تبديل شود (1) و «ارد» اولين پادشاه ايرانيان شد.

ب) در غرب:

1) روم باستان: هشت سال بعد از مصوبه مجلس مهستان، چنين پيشنهادي به سناي روم شد كه عنوان امپراتور روم نيز «امپراتور رومي‌ها» شود؛ هرچند اين پيشنهاد، به دليل اين كه همه اتباع قلمرو روم، رومي نبودند، رد شد.

2) فرانسه دوران امپراتوری: در سپتامبر سال 1791، مجلس نمايندگان فرانسه، ضمن اشاره به همين شواهد تاريخي، تصويب كرد كه چون كشور داراي قانون اساسي شده است و شاه بايد براي رعايت و اجراي آن در مجلس سوگند ياد كند، از آن پس به جاي پادشاه فرانسه «پادشاه فرانسويان» عنوان خواهد داشت كه لويي شانزدهم در چهاردهم سپتامبر 1791 با اكراه اين سوگند را به جاي آورد.


با این توضیحات، در صورت تمایل، لطفاً در نظر سنجی زیر شرکت کنید:منبع : انتیران

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، نظرسنجی ، رئیس جمهور ایران ، رئیس جمهور ایرانیان
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
-
9:17 1392/2/25
عزیزان چرا با کلمات بازی میکنید ایران برای ایرانیان است و کشور از ملتش جدا نیست
پاسخها
صادق
10:1 1392/2/28
2
0
من هر مطلبی که می خوانم که به نظرم جدید است، یک جستجو در اینترنت می کنم. بازی با کلمات گاهی مفاهیم را کلاً عوض می کند!
بابک تحریری
1:12 1392/2/28
سلام همه ما به ایرانی بودن خودمان افتخار می کنیم! پس تا ایران هست ایرانی هم هست ! قطعا رئیس جمهور ایران! رئیس جمهور ایرانیان هم هست وبالعکس! همه با هم برای همه، با انتخاب آیت الله هاشمی رفسنجانی با رای بالای چهل میلیون وخلق حماسه ای جاوید! پایدار ملت عزیز ایران
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.